[Hlavní strana] [Vyhledávání] [Encyklopedie] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Ve službě veřejnosti ?Kostival lékařský (Symphytum officinale) [ Flora ]

Kostival  lékařský (Symphytum  officinale)
Kostival lékařský (Symphytum officinale)
Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Roste na vlhkých půdách a na okrajích lesů. Vysoký až 60 cm. Má silnou, drsnou a chlupatou lodyhu, která vyrůstá z růžice zelených kopinatých listů. Listy mají velikost asi 15 cm. Kořen je slizovitý, kluzký, křehký a snadno se láme. Sbíráme ho na jaře nebo na podzim. Květy jsou zvonkovité, růžové až bledě modré nebo světle žluté až bílé. Kostival kvete od května až do srpna.

Tuto rostlinu znali již naši předkové ve středověku. Sám její název poukazuje, že jeho léčivé schopnosti se používaly při onemocněních nebo poranění kostí.

Léčivé účinky:

Proti revmatizmu, otokům a bolestem kloubů, bércovým vředům, proti dně, poruchám prokrvení, křečovým žilám, pohmožděninám, poškozeným ploténkám a na doléčení zlomených kostí.
Také je účinný při bronchitidě, poruchách trávících orgánů, krvácení žaludku nebo zápalu pohrudnice.

Použití:

Bércové vředy, revmatické zduření svalů, dnavé uzliny, nádory, bolesti šíje, zduření kloubů, namožené svaly
- teplé kašovité obklady ( usušený rozemletý kořen ). Poškozené ploténky, poruchy prokrvení, bolesti kloubů, dna, revmatické bolesti
- obklady z listů
Poruchy prokrvení, křečové žíly, doléčení zlomených kostí
- koupele z kořenů
Bronchitida, poruchy trávení, krvácení žaludku, zápal pohrudnice
- čaj z kořene
Při žaludečních vředech se pije směs ze 100g kostivalu, 50g měsíčku a 50g truskavce ptačího.
Artritida, revmatizmus, bolesti kloubů, zlomeniny, podlitiny, rány ( zevní i vnitřní )
- tinktura
Při použití tinktury je třeba bolestivé místo natřít mastí nebo olejem, aby alkohol nevysušil pokožku.

Tinktura z kořene: Kořeny očistíme, nadrobno rozřežeme. Naskládáme do láhve až po hrdlo, zalejeme režnou, postavíme na 14 dní na slunko, nebo blízko kamen. Kořeny musí být ponořené.

Víno z kostivalu: Použijeme 3 - 5 čerstvých kořenů očistíme a nadrobno rozřežeme. Dáme do láhve a zalejeme 1litrem přírodního bílého vína. Necháme vyluhovat 6 týdnů.Je to účinný lék při plicních chorobách.

Čaj z kořenů kostivalu: Kořen nařežeme nadrobno, dvě čajové lžičky dáme vyluhovat do 1/2 litru studené vody přes noc, ráno jen zahřejeme a scedíme. Pijeme po doušcích.

Kašovité obklady: Usušený kořen pomeleme na moučku. Do hrnku vřelé vody přidáme pár kapek jedlého oleje, moučku a smícháme na kaši. Natřeme na plátno, přiložíme na bolavé místo a zavážeme.

Obklady z čerstvých listů: Nakrájíme na nudle, rozválíme, dáme na bolavé místo a zavážeme.

Celková koupel: 500g listů namáčíme 12 hodin v 5 litrech studené vody. Ohřejeme, přecedíme a přidáme do koupele. Srdce musí být nad hladinou vody. Koupel trvá 20 minut. Nemusíme se utírat, zabalíme se do osušky a na hodinu si lehneme do postele.

Mast z kořene kostivalu: Asi pět čerstvě omytých kořenů jemně posekáme a lehce upražíme ve 250g sádla. Přes noc necháme stát, druhý den ohřejeme, scedíme přes hadr a zbytek vylisujeme. Naplníme do nádobky a skladujeme v chladu. Mast z kostivalu můžeme použít stejně, jako obklad z kaše. Mast se používá při léčení lidí i zvířat.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Rudolf Polzer
Poděbradova 4
741 01 Nový Jičín
Česko (CZ)
tel: (+420) 737 752 874

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Flora
AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 18.03.2010 v 12:15 hodin


Copyright 1998-2022 © infoSystem.cz