[Hlavní strana] [Vyhledávání] [Encyklopedie] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Ve službě veřejnosti ?Historie obce Pražmo [ Historie (archivní dokument) ]

V roce 1777 majitel frýdeckého panství Jan Nepomuk Ferdinand hrabě Pražma oddělil část pozemků patřících obcím Morávka a Raškovice, a v blízkosti jelení obory založil obec nesoucí jeho jméno.

Při svém založení dostala obec do znaku jelena stojícího mezi dvěma jedlemi. Tento znak byl použit pouze na pečeti. Až v roce 1996 byl obci udělen znak a prapor. Ve znaku je zlatá jelení hlava v modrém poli. Provedení vychází ze znaku zakladatele obce a barevné řešení ukazuje příslušnost k někdejšímu těšínskému knížectví.

Hrabě Pražma přidělil 58 původním obyvatelům obce společnou pastvinu Zlaň o rozloze 35 hektarů, na níž mohli pást svůj dobytek. Spoluvlastnictví těchto pozemků přetrvalo až do současnosti.

Počet obyvatel obce se výrazně zvýšil v 70. a 80. letech minulého století, kdy Lesní závod Frýdek-Místek přestavěl zastaralé dílny na velké opravárenské středisko a snažil se vytvořit dobré zázemí pro své zaměstnance výstavbou nových bytových domů.

Kostel na Pražmě má starší historii než samotná obec. Již v roce 1762 byl postaven na místě dnes již zrušeného hřbitova dřevěný kostel. Toto území tenkrát patřilo Morávce. Občané Morávky nechtěli založením Pražma přijít o svůj kostel a žádali vrchnost, aby pozemky nadále patřily Morávce a byly takto zaknihovány. Hrabě žádosti vyhověl, a teprve ve druhé polovině 20. století byly tyto pozemky převedeny Pražmu. Přesto se farnost dodnes jmenuje Morávka.

Samostatná farnost Morávka byla zřízena v roce 1785 a prvním farářem se stal Jan Ešing. Ten také posvětil základní kámen nového zděného kostela. Stavba trvala 10 let a byla dokončena v roce 1817. Kostel je zasvěcen sv. Janu Nepomuckému. Hlavní oltář postavil frýdecký sochař Švrček v roce 1859. Současná podoba presbytáře je z roku 2002.

Starý dřevěný kostel byl zbořen v roce 1875 a na jeho místě stojí kamenný kříž. Také starý hřbitov u kostela je již zrušený a k pohřbívání slouží hřbitov na Zlani.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.prazmo.cz

AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 11.03.2010 v 13:35 hodin


Copyright 1998-2024 © infoSystem.cz