[Hlavní strana] [Vyhledávání] [Encyklopedie] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Ve službě veřejnosti ?Mammologická poradna v krnovské nemocnici funguje i pro muže

Mnoho lidí si myslí, že mammologická vyšetření prsou jsou určena jen ženám. Není to ale tak docela pravda. V krnovské nemocnici (Sdružené zdravotnické zařízení Krnov) se mohou na mammologii objednat i muži. Loni tam absolvovalo vyšetření prsu celkem 35 mužů, z nichž u jednoho byl objeven zhoubný nádor, který byl následně operován.

"Do mammologické poradny se pacienti dostavili, protože cítili tlaky v prsou a jejich zvětšování. Většinou se u mužů jedná o hormonální změnu (gynekomastii - zvětšení prsní žlázy), někdy však jde o předzvěst nemoci, jako je nádor varlat. Každý muž je proto dále vyšetřován, protože včasné odhalení nádoru varlete znamená, že se nemoc dnes dá úspěšně léčit," říká Pavel Adam, vedoucí lékař mammologické poradny v krnovské nemocnici. V loňském roce - kromě mužské populace - absolvovaly mammologické vyšetření v krnovské nemocnici také zhruba dva a půl tisíc žen. Z celkového počtu vyšetření lékaři loni odhalili 46 případů s nádorovým onemocněním. U 12 pacientek šlo o zhoubný nádor, který byl neprodleně odstraněn na chirurgickém oddělení nemocnice.

"Pacienti se na mammologické vyšetření sjíždějí nejen z obcí u Krnova, ale i ze širokého okolí. Přijíždějí za námi z Opavska, Jesenicka nebo Bruntálska," říká doktor Adam. "Máme zde erudované lékaře, kvalitní přístrojové vybavení a návaznost na všechny obory, které jsou nezbytné k zajištění celkové péče o naše pacienty," doplnil primář chirurgického oddělení Petr Niesner, který má mammologii ve své kompetenci. Krnovská nemocnice začala poskytovat mammologická vyšetření jako jedna z prvních v Moravskoslezském kraji. Díky celosvětové osvětě mají ženy o toto preventivní vyšetření velký zájem. Pacientky přicházejí na doporučení svých praktických lékařů, gynekologů, ale i ze svého vlastního přesvědčení, že něco s jejich zdravím není v pořádku.
Zdroj:Bruntálský Kurýr

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Mikroregion SLEZSKÁ HARTA
Zveřejněno 07.02.2006 v 09:52 hodin


Copyright 1998-2020 © infoSystem.cz