[Hlavní strana] [Vyhledávání] [Encyklopedie] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Ve službě veřejnosti ?Na nové trasy vyjeli rádi chalupáři i místní

Suchá Rudná l Teprve minulý rok vzniklo z podnětu nadšených rekreačních sportovců občanské sdružení Lyžařské běžecké tratě Suchá Rudná a hned první zimu mohlo s podporou Moravskoslezského kraje, Karlovy Studánky a Světlé Hory a souhlasem správců lesů udržovat v krajině první okruhy.

"Lesy České republiky i Beskydská lesní mají pro naše záměry pochopení a musím říci, že spolupráce je skutečně solidní. Cokoli se domluví, to platí. Mohli jsme například provést drobné terénní úpravy v lese v místech, kde to bylo zapotřebí. Lesáci nám hlásí termíny těžby dřeva a my tam v tu dobu samozřejmě nevjíždíme, abychom nepřekáželi," řekl předseda sdružení Jan Peřinka. Sdružení disponuje jedním sněžným skútrem s dvojím speciálním zařízením na úpravu stop. Pravidelně udržuje osmnáct kilometrů tras a pokud vytrvale sněžilo, nasadilo techniku na tratě opakovaně. Vytváří jen jednu stopu, přesto tu ke kolizím mezi běžkaři nedochází. Lidé ctí pravidlo, že sjíždějící běžkař má přednost, a stopu mu včas uvolní.

Na běžecké okruhy v okolí Suché Rudné si rychle zvykli místní i chalupáři a rekreanti. K dispozici už jsou přehledné mapky, na třech místech byly osazeny směrové ukazatele. Červený okruh má zhruba dva a půl kilometru, žlutý je o pětinu kratší a trasa tvarem připomíná osmičku. Sdružení ale udržuje také přibližně osmikilometrový úsek modré trasy nad Karlovou Studánkou mezi Malou hvězdou, křižovatkou v Suché Rudné, křižovatkou v Podlesí a křižovatkou Pod Železným vrchem. Trasa má přibližně 180 metrů převýšení a užívají ji také běžkaři z Vrbna pod Pradědem, kteří si tudy zkracují cestu.

Někteří běžkaři mají raději trasy upravené rolbou, snad že jsou tvrdší a kompaktnější. Jiní zase nedají dopustit na poetické vyjížďky takřka opuštěnou krajinou, po lesních cestách projetých skútrem se stopovačem, kde mají před sebou jen výzvu bílé stopy. "Jsme i s našimi syny vášniví běžkaři. Nemít podporu kraje a obcí a ponejprve také sportovního gymnázia z Vrbna, možná bychom aspoň jednu trasu upravovali na své náklady," připouští Jan Peřinka.
Okolí Suché Rudné, Podlesí, Karlovy Studánky, Andělské Hory, Malé Morávky má pro běžecké lyžování takřka ideální podmínky a je možné, že tu nové trasy ještě přibudou. "Když jsme se ucházeli o grant krajského úřadu Moravskoslezského kraje, mohli jsme žádost doložit anketními lístky. Lidem se možnost lyžovat v kvalitní stopě po celou zimu zamlouvá, přitom rozhodně nejde jen o mladé lidi," dodal Jan Peřinka.

zdroj:Bruntálský Kurýr

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Mikroregion SLEZSKÁ HARTA
Zveřejněno 17.05.2006 v 09:58 hodin


Copyright 1998-2020 © infoSystem.cz